Wybierz kategorię
Akcesoria
- Bezpieczeństwo
- Maty podkładowe
- Szablony/Linialy
Narzędzia specjalne
- Cyrkle
- Nożyczki
- Pozostałe
- Skalpele
Noże bezpieczne
Noże krążkowe
Noże segmentowe
- z ostrzem 12,5 mm
- z ostrzem 18 mm
- z ostrzem 25 mm
- z ostrzem 9 mm
Ostrza zapasowe
- Inne
- Krążkowe
- Segmentowe
Skrobaki
Wyszukiwarka


Zaawansowane wyszukiwanie
Najczęściej kupowane
Często zadawane pytania.

Co oznacza znak GoodDesign?

Znak "Dobry Projekt" to wyróżnienie przyznawane przez "Japońską Organizację Promocji Dobrych Projektów Przemysłowych" - Japan Industrial Design Promotion Organization.

Uzyskanie takiego wyróżnienia przez produkt jest świadectwem

 • znakomitej jego jakości  oraz
 • użyteczności w codziennej pracy.

Co oznacza znak GS-Mark?

Geprüfte Sicherheit

Znak GS jest oznaczeniem, o którego przyznanie producent występuje dobrowolnie.  Znak ten jest stosowany dla takich wyrobów jak:

 • urządzenia gospodarstwa domowego,
 • wyposażenie laboratoryjne,
 • wyposażenie oświetleniowe,
 • wyposażenie informatyczne,
 • wyposażenie audiowizualne.

Zgłoszone wyroby oceniane są pod kątem zgodności z niemiecką Ustawą o Bezpieczeństwie Wyrobów i Urządzeń (GPSG). Ocena ta opiera się  na ujednoliconych normach europejskich. W przypadkach, gdy dla wyrobów podlegających wymaganiom GS nie ma norm europejskich, certyfikat zostaje udzielony w oparciu o normy IEC.

Czym wyróżniają się narzędzia z oznaczeniem ComfortGrip?

To handlowe oznaczenie serii narzędzi OLFA charakteryzującej się ergonomicznie dopracowanym kształtem rękojeści. W niektórych modelach rękojeść ta wykonana jest z elastomeru.

Elastomer to materiał, który oprócz walorów estetycznych, charakteryzuje się odpornością na działanie rozpuszczalników organicznych (np.acetonu), paliw, smarów i kwasów.
Dzięki miękkiej, satynowej powierzchni uchwytu nożami tymi można bezpiecznie i komfortowo pracować nawet w tekstylnych rękawicach. Ponadto uchwyty wykonane z elastomeru - podnosząc znacznie komfort pracy - sprawdzają się wszędzie tam, gdzie w trakcie cięcia potrzeba użyć większej siły.

W ofercie firmy OLFA  znajduje się kilka modeli noży, których rękojeści w całości wykonane są z elastomeru :

 • model NA-1 z ostrzem o szerokości 9mm;
 • model NOL-1 z ostrzem o szerokości 18mm i blokadą ostrza za pomocą pokrętła;
 • model NL-AL z ostrzem o szerokości 18mm i blokadą ostrza za pomocą mechanizmu Auto Lock;
 • model NH-1 z ostrzem o szerokości 25mm;
 • model SK-5 z ostrzem trapezowym;
 • model UTC-1 z ostrzem trapezowym;
 • model L5 z ostrzem o szerokości 18mm i blokadą ostrza za pomocą pokrętła;
 • model L5-AL z ostrzem o szerokości 18mm i blokadą ostrza za pomocą mechanizmu Auto Lock;
 • model XH-1 z ostrzem o szerokości 25mm.

Ze względu na wyjątkową wygodę użytkowania znakiemComfortGrip oznaczane są również takie narzędzia jak:

 • skrobaki serii BSR: BSR-200, BSR-300, BSR-600
 • noże krążkowe serii DX: RTY-3/DX, RTY-2/DX, RTY-1/DX
 • nóż artystyczny(skalpel) model AK-4.

Noże segmentowe OLFA nowej seria X-Design

X-Design to rynkowe oznaczenie nowej serii noży segmentowych o wzmocnionej konstrukcji i nowym ergonomicznie dopracowanym kształcie rękojeści.
Noże serii X-Design wykonane są z kompozytu wypełnionego włóknem szklanym oraz elastomeru. Dzięki połączeniu tych materiałów użytkownik otrzymuje do dyspozycji narzędzie o wyjątkowej trwałości, odporne na działanie rozpuszczalników, kwasów, olejów i smarów a przede wszystkim wygodne i bezpieczne.

Aktualnie w ofercie firmy OLFA seria  ta jest  reprezentowana przez modele:

XH-1
- nóż do bardzo ciężkich zastosowań - na ostrze 25mm;

L5 - nóż do ciężkich zastosowań, z blokadą ostrza za pomocą pokrętła, na ostrza 18mm;

L5-AL - nóż do ciężkich zastosowań, z automatyczną blokadą ostrza, na ostrza 18mm;

a od niedawna również:

XA-1 - nóż do standardowych zastosowań, z automatyczną blokadą ostrza, na ostrza 9mm.


Noże segmentowe OLFA z systemem AutoLock

To rynkowe oznaczenie mechanizmu automatycznej blokady ostrza , stosowanego w nożach OLFA. 

Rozwiązanie to stosowane było pierwotnie tylko w nożach z ostrzami 18mm, czyli w grupie narzędzi "Heavy Duty". W późniejszym okresie zostało również zastosowane w bardziej zaawansowanych modelach noży z ostrzami 9mm, z grupy "Standard". 

System Auto Lock został opracowany i skonstruowany w celu  poprawy wygody i bezpieczeństwa posługiwania się nożami segmentowym.
Na czym polega zasada działania mechanizmu Auto Lock
Otóż przy naciśnięciu suwaka w kierunku do przodu lub do tyłu - mechanizm automatycznie odblokowuje ostrze pozwalając na jego wysunięcie  lub cofnięcie.  Natychmiast po zwolnieniu nacisku na suwak, mechanizm automatycznie unieruchamia ostrze i uniemożliwia jego cofnięcie się lub wysunięcie w czasie pracy.

Noże OLFA z mechanizmem automatycznej wymiany ostrza

To oznaczenie rynkowe mechanizmu automatycznej wymiany ostrza, zastosowanego w niektórych nożach OLFA

W ofercie firmy dostępne są dwa modele noży segmentowych wyposażonych w mechanizm automatycznej wymiany ostrza oraz magazynek ostrzy zapasowych umieszczony w rękojeści . Są to:

 • model PA-2 na ostrze o szerokości 9mm;
 • model PL-1 na ostrze o szerokości 18mm.

Dzięki zastosowanemu mechanizmowi wymiany ostrza i precyzji wykonania samego narzędzia, noże te sprawdzają się szczególnie        w miejscach, gdzie - ze względu na specyfikę pracy - zużywana jest duża ilość ostrzy a czas i ilość ruchów niezbędnych do zmiany ostrza powinny zostać zminimalizowane.

Noże segmentowe OLFA z mechanizmem jednokierunkowej blokady suwaka ostrza.

To oznaczenie rynkowe nowego, bezpiecznego sposobu blokady ostrza  noży OLFA.

System One Way Lock został skonstruowany w celu zwiększenia bezpieczeństwa użytkowników posługujących się nożami segmentowymi w codziennej pracy.  Zasada działania systemu  polega na:

 • zabezpieczeniu ostrza przed wyciągnięciem go z rękojeści w trakcie pracy np. w przypadku zakleszczenia się ostrza w przecinanym materiale;

 • umożliwieniu schowania się ostrza do prowadnicy w przypadku nieoczekiwanego natknięcia się na przeszkodę  np. przy upadku narzędzia na podłogę, nieuważnym odkładaniu narzędzia czy w czasie chowania go do kieszeni.

System One Way Lock zastosowany jest w nożu segmentowym OLFA model: A-5.

Uniwersalne nożyczki OLFA z mikroząbkami na krawędzi tnącej.

Nożyczki OLFA produkowane są w trzech odmianach SCS-1, SCS-2 i SCS-3. Cechą charakterystyczną tych nożyczek jest niespotykany    u innych producentów sposób ostrzenia. SCS-ząbki

Nożyczki OLFA mają na jednej z krawędzi tnących drobne nacięcia w kształcie ząbków, które skutecznie zapobiegają umykaniu ciętego materiału spomiędzy ostrzy. Dzięki temu nożyczki te tną niezwykle skutecznie zarówno cienkie i wiotkie materiały ( bibuła, cienkie tkaniny, folie) jak też grube i sztywne ( karton, tekturę, tkaniny techniczne, cienkie arkusze tworzyw sztucznych), a także sznury, liny, węże gumowe i igielitowe    a nawet cienkie przewody elektryczne. 

W modelach SCS-1 i SCS-2 ostrza nożyczek łączy sworzeń   zakuty poprzez specjalną, sprężystą podkładkę. Taki sposób połączenia gwarantuje odpowiedni docisk ostrzy, podnosząc znacząco trwałość narzędzia i skuteczność jego działania.

nierdzewne ostrzaSzerokie, sztywne i krótkie ostrza wykonane są ze stali nierdzewnej i pozwalają przecinać materiały z większą siłą.  Wygodne, symetrycznie ukształtowane rękojeści, uformowane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego (ABS), zapewniają komfort pracy.

Nożyczki te sprawdzają się zarówno w gospodarstwie domowym jak i w wielu przypadkach potrafią sprostać wysokim wymaganiom stawianym narzędziom na liniach technologicznych w zakładach produkcyjnych.

Model SCS-3 posiada również charakterystyczne nacięcia na krawędzi tnącej, ale przeznaczony jest do lżejszych zastosowań, typowych dla prac domowych i biurowych.

Ratchet System

To oznaczenie rynkowe mechanizmu  z jednokierunkowym sprzęgłem (grzechotki) jaki został zastosowany w uchwycie narzędzi OLFA    w celu ułatwienia posługiwania się tymi narzędziami. 

      Rozwiązanie po pojawiło się w udoskonalonych  modelach noży do wycinania kół:

 • CMP-1/DX (z ostrzem stałym);

 • CMP-3 (z ostrzem krążkowym).

Poprawiło ono znacznie wygodę i precyzję posługiwania się tymi narzędziami.

Różnica między zwykłymi ostrzami segmentowymi i czarnymi ostrzami OLFA serii ExcelBlack?


ExcelBlack to rynkowe oznaczenie nowej generacji ostrzy OLFA  tzw. czarnych ostrzy      o symbolach  LBB i ABB.
Charakteryzują się one tym, że wykonane są ze stali o wyższej twardości i są inaczej ostrzone niż standardowe  ostrza LB i AB. Kąt krawędzi tnącej w ostrzach LBB i ABB jest mniejszy, dzięki czemu tną one  łatwiej i przy użyciu mniejszej siły, a uzyskiwane           w trakcie cięcia krawędzie są gładkie i niepostrzępione.
W zależności od ilości ostrzy w opakowaniu jednostkowym (10 lub 50 szt.) występują pod symbolami
LBB-10, LBB-50, ASBB-10, ABB-50.

Ostrza tej serii przeznaczone są do cięcia takich trudnych materiałów jak: cienkie folie, gąbki, pianki, spieniony polistyren, papier, karton, płyty kartonowo-styropianowe itp.
W przypadku przecinania  twardych materiałów lub cięcia na twardym podłożu  - ostrza te mogą tępić się nieco szybciej niż ostrza standardowe. Wyższa twardość i kształt krawędzi tnącej czarnych ostrzy powodują bowiem, że są one bardziej wrażliwe na wykruszenia krawędzi tnącej. Jednak skuteczność przecinania - w porównaniu z ostrzami standardowymi - jest znacznie wyższa.
Przewaga czarnych ostrzy ExcelBlack nad ostrzami standardowymi uwidacznia się zwłaszcza w przypadku zastosowania jako podłoża do cięcia mat podkładowych OLFA.  Do typowych prac, które nie stawiają najwyższych wymagań bardziej uzasad-nione jest korzystanie      z  ostrzy standardowych.

Do czego służy metalowa płetwa w nożach OLFA model: L5, L5-AL, OL?

Rękojeść noży L5, L5-AL, OL została wyposażona w sztywną metalową płetwę o grubości 1,2mm. Rozwiązanie to wprowadzone zostało przez firmę OLFA po analizie potrzeb użytkowników posługujących się nożami w trakcie wykonywania różnorodnych prac.

Zaobserwowano, że często w trakcie używania noża pojawia się konieczność  wykonania takich nieoczekiwanych czynności jak np. dociśnięcie materiału, przebigowanie, zarysowanie powierzchni materiału, podważenie wieczka puszki czy też nawet odkręcenie śruby.
Znalezienie specjalnego narzędzia do tego celu  jest zazwyczaj kłopotliwe i użytkownicy próbują zastąpić je, wykorzystując do tego celu metalową prowadnicę ostrza. Przy tak  "brutalnym" traktowaniu, prowadnica ostrza może ulec odkształceniu utrudniając lub całkowicie uniemożliwiając wysuwanie i chowanie ostrza.

Wprowadzenie rękojeści wyposażonej w metalową płetwę pozwoliło na rozwiązanie tego problemu oraz radykalnie zwiększyło użyteczność i wygodę posługiwania się nożami OLFA w trakcie wykonywania różnorodnych prac.

Jakie jest przeznaczenie ostrzy bez segmentów - model LB-SOL?

     Ostrza model LB-SOL to ostrza o wymiarach i kształcie ostrzy segmentowych grupy LB o szerokości 18mm. Różnią się natomiast od pozostałych ostrzy tej grupy brakiem nacięć ułatwiających odłamywanie zużytego segmentu.

 ostrza LB 
Ostrza te są produkowane przez firmę OLFA w odpowiedzi na zapotrzebowanie użytkowników, którzy ze względu na specyfikę wy-konywanej pracy muszą posługiwać się nożem z wysuniętym na pełną długość ostrzem.
W takich warunkach ostrza segmentowe łatwo się łamią. Powoduje to wzrost kosztów pracy oraz niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia niejednokrotnie drogiego materiału. Wzrasta również niebezpieczeństwo przypadkowego skaleczenia. 
Ostrza model LB-SOL stosowane są do prac związanych z cięciem grubych włóknin, filców, mat ocieplających i otulinowych, styropianu, mikrogumy, pianki itp. materiałów.

 Zastosowanie noży krążkowych - patchwork, cięcie tkanin, folii, skóry i nie tylko.

 
Noże krążkowe OLFAstosuje się głównie do cięcia tkanin - zarówno cienkich i wiotkich jak i grubych i sztywnych .
   

Używanie noży krążkowych znacznie ułatwia pracę przy:  
     - projektowaniu i wykonywaniu patchworków,
     - wykonywaniu wykrojów krawieckich,
     - rozkroju tkanin technicznych (włókno szklane, węglowe)

 

   Noże krążkowe pozwalają na cięcie kilku warstw tkaniny jednocześnie,co  
   wydatnie przyspiesza pracę i ułatwia utrzymanie jednakowych wymiarów
   oraz kształtu wycinanych elementów. Równocześnie:

 • krążkowe ostrze przetaczając się po materiale  nie powoduje zaciągania i przesuwania się ciętych warstw;
 • przecięty materiał jest pozbawiony wystrzępień i snujących się nitek.
 • przecinana tkanina spoczywa na płaskiej powierzchni, dzięki czemu
  wycinany element nie ulega deformacji - możliwy jest zatem jego 
  dokładny pomiar i dopasowanie.

  Noże krążkowe doskonale sprawdzają się jako narzędzia do cięcia:

       • papieru,
       • folii,
       • arkuszy korka;
       • filcu i  włókniny;
       • skóry naturalnej i sztucznej;
       • cienkiej gumy,
       • gąbki;
       • mat i tkanin z włókna szklanego lub węglowego;

Prawidłowe działanie noży krążkowych wymaga używania ich razem z matą podkładową

Mata podkładowa spełnia jednocześnie dwa zadania: współpracuje z ostrzem noża krążkowego w trakcie przecinania materiału oraz chroni ostrze  przed uszkodzeniem.
 


Maty podkładowe mają trójwarstwową konstrukcję:

      - warstwy zewnętrzne wykonane z miękkiego tworzywa umożliwiają zagłębienie się ostrza w powierzchnię maty,

      - rdzeń, wykonany z twardego  tworzywa,  zapobiega przecięciu maty na wskroś.     

 

Noży krążkowych nie wolno używać na twardych podłożach takich jak laminat, drewno, blacha, szkło itp.
Ostrze krążkowe wykonane jest z twardej stali wolframowej i w zetknięciu z takimi materiałami jego krawędź tnąca ulegnie wykruszeniu.

            Noże krążkowe, dzięki swojej znakomitej skuteczności - oprócz zastosowań w rzemiośle i przemyśle - bardzo powszechnie stosowane są przez osoby zajmujące się krawiectwem zarówno chałupniczo jak i hobbystycznie. 
           Ta grupa narzędzi to wielkie ułatwienie pracy. Pozwala rozwijać umiejętności i wykazać się kreatywnością, zdolnościami artystycznymi, tworzyć dzieła niepowtarzalne i oryginalne, których formę ogranicza jedynie wyboraźnia twórcy.

 Jakie jest zastosowanie ostrzy segmentowych LBD (z wąskimi segmentami)?

ostrza LB     Segmenty w ostrzu LBD są o połowę węższe niż segmenty w typowym ostrzu LB , przez co jest ich dwa razy więcej. 
     Ostrza LBD mogą być zatem bardziej opłacalnym rozwiązaniem i znacznie obniżyć koszty w przypadku, gdy w trakcie cięcia istotny jest tylko ostry wierzchołek ostrza (np. do nacinania płyt gipsowo-kartonowych, cięcia cienkich arkuszy papieru i tworzyw sztucznych).

     Ostrza LBD mają szerokość 18 mm i mogą być stosowane zamiennie ze standardowymi ostrzami typu LB.

Ostrza segmentowe OLFA z oznaczeniem StainlessSteelBlade

Ostrze oznaczone znakiemOstrzaNierdzewne, to ostrze wykonane ze stali nierdzewnej o specjalnie dobranych parametrach.
Jest szczególnie polecane do prac w trakcie których ważne jest zmniejszenie ryzyka zarysowania twardych materiałów takich jak szkło, glazura, ceramika itp.
Wysoka jakość stali i precyzyjne ostrzenie pozwoliły uzyskać ostrze tnące łatwo, dokładnie.

Noże bezpieczne - BHP w przemyśle i handlu

Statystyki pochodzące z raportów instytucji badających wypadki przy pracy dowodzą, że większość uszkodzeń ciała w trakcie jej wykonywania  powodu-jących nieobecność w pracy powyżej trzech dni jest wynikiem skaleczenia lub przecięcia używanym narzędziem. Według szacunków służb badających problem, tylko ok. 40% takich wypadków zgłaszana jest do statystyki.
Zastosowanie bezpiecznych narzędzi służących do cięcia i rozcina-nia może być dla pracodawców potencjalnym żródłem znacznych oszczędności kosztów pracy. 
W oparciu o badania i analizę statystyczną przyczyn zranień i skaleczeń jakim ulegają pracownicy posługujący się narzędziami do cięcia, określono podstawowe wymagania i opracowano wytyczne opisujące cechy jakie powinny spełniać noże bezpieczne przeznaczone do zastosowań przemysłowych:

- konstrukcja powinna zapewnić automatyczne osłonięcie ostrza, gdy nóż traci kontakt z przecinanym materiałem;

- ostrze narzędzia powinno być pewnie zamocowane w rękojeści oraz automatycznie chować się do obudowy, gdy pracownik odłoży narzędzie lub przypadkowo wypuści je z ręki;

- wymiana ostrza nie może być źródłem nadmiernego ryzyka skaleczenia się;

- konstrukcja powinna być trwała i zapewniać bezawaryjną, długotrwałą pracę;

Noże grupy "SAFETY KNIVES" reprezentowane są przez modele:  SK-4SK-5 i od niedawna nowy nóż o symbolu SK-7. Cechy charakterystyczne tej grupy to:

- doskonałe ostrza, nie wymagające od pracownika  używania dużej siły w trakcie cięcia;

- możliwość dopasowania rękojeści do prawo i leworęcznego użytkowania;

- konstrukcja umożliwiająca łatwą wymianę ostrza, bez stosowania dodatkowych narzędzi;

- ostrze wciągane do rękojeści za pomocą sprężynowego suwaka natychmiast po utracie kontaktu z przecinanym materiałem - rozwiązanie to gwarantuje również, że ostrze pozostanie bezpiecznie schowane, gdy nóż nie jest używany lub zostanie przypadkowo upuszczony.

Noże SK-4 i SK-5 przystosowane są do zamontowania wymiennych ostrzy trapezowych oznaczonych symbolami:

- SKB-2 - produkowane od lat ostrze o wyjątkowej trwałości i zdolności przecinania;

- RSKB-2 - ostrze o zmniejszonej długości i zaokrąglonym - dla zwiększenia bezpieczeństwa - wierzchołku;

- HOB-2 - ostrza hakowe umożliwiające bezpieczne odcinanie taśm transportowych, lin, sznurów itp. jak również rozcinanie opakowań   z folii termokurczliwych.

Rękojeść noża SK-5 wykonana jest z elastomeru dzięki czemu cechuje się on odpornością na działanie rozpuszczalników organicznych (np.acetonu) a to z kolei umożliwia stosowanie go w środowisku o podwyższonej agresywności chemicznej. 
Nóż SK-7 to odpowiedź firmy OLFA na zapotrzebowanie ze strony menagerów sieci handlowych na nóż mniejszych rozmiarów, a przez to bardziej wygodny dla kobiet.

- Dopracowana konstrukcja i nowe ostrze jeszcze doskonalej spełniają wymagania stawiane nożom bezpiecznym przez normy bezpieczeństwa pracy ;

- Prostokątne ostrze o symbolu SKB-7  i grubości 0,4mm umożliwia sprawne rozcinanie opakowań kartonowych oraz skutecznie eliminuje niebezpieczeństwo głębokiego skaleczenia w trakcie pracy;

- Kształt suwaka skutecznie eliminuje niebezpieczeństwo przypadkowego wysunięcia się ostrza w trakcie chowania noża do kieszeni lub kabury;

 

Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Najczęściej oglądane
Subskrypcja
Chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym sklepie?
Wpisz swój adres e-mail!Noże OLFA, Noże segmentowe OLFA, Noże krążkowe OLFA, Nożyczki OLFA, Maty do Cięcia OLFA.Szablony OLFA, Skrobaki OLFA.
Materiały i logo wykorzystane za zgodą przedstawiciela OLFA Corporation w Polsce firmę K.O.M.A. sp.j.
Aktualna Data: 2023-04-01 15:03
© OLFA NARZĘDZIA. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.